Om Forsler & Stjerna

Resan börjar med oss.

Vi är Sveriges ledande mjukvaruutvecklare av system för planering av kollektivtrafik, skolskjuts och trafikinformation. Av våra 30 produkter och tjänster är vi stolta över att flera av dem utgör standarder för branschen. Detta har genom åren gett oss en unik möjlighet att utveckla våra huvudprodukter såväl som att utveckla nya tjänster för att hjälpa det kollektiva resandet framåt.

Skulle du vilja få en kundreferens till något av våra system behöver du inte leta länge. Med över 30 år i branschen kan vi skriva med att vi finns nästan överallt. Faktum är att vårt trafikplaneringsverktyg Rebus finns i precis alla regioner, vårt skolskjutssystem planerar trafiken för 100 kommuner och vårt system för trafikinformation (ETIS) finns hos 17 trafikhuvudmän.

Jesper Stjerna – VD på Forsler & Stjerna

Jesper_2025-removebg-preview

Vår vision och mission

Våra grundvärderingar – vår drivkraft som bolag

Vision:

Genom expertis, engagemang, kvalitet och innovation utvecklar vi framtidens kollektivtrafik. Resan börjar med oss.

Mission:

I nära samarbete med våra kunder utvecklar vi specialistsystem som effektiviserar kollektivtrafiken.

Vilka är Forsler & Stjerna?


Möt våra team!
Ledningsgrupp(2)_2025
Personal_Support Team
Rebus Team_2025 (1)
Resesök Team_2025
Skjuts Team_2025 (2)
Personal_Support Team
 

Vi är hållbarhetsmedvetna

Som en del av Addnode Group bedriver Forsler & Stjerna sitt hållbarhetsarbete i enlighet med koncernens fastställda direktiv och krav på hållbarhetsrapportering. Verksamheten omfattas av riktlinjer och policyer som adresserar hållbarhetens ekologiska, sociala och ekonomiska aspekter.

Forsler & Stjerna deltar dessutom årligen i Responsible Business Challenge, ett koncerngemensamt initiativ av Process Management-divisionen inom Addnode Group. Syftet är att kartlägga och synliggöra vår verksamhets klimatavtryck samt identifiera och vidta åtgärder som bidrar till att minska verksamhetens klimatpåverkan.

Forsler & Stjerna tillämpar Addnode Groups uppförandekod för leverantörer (Supplier Code of Conduct), vilket innebär att vi ställer höga krav på våra leverantörer och samarbetspartners. Leverantörer förväntas ha en egen uppförandekod som tillämpas såväl internt som externt.

Läs Supplier Code of Conduct (Addnode Group)

Forsler & Stjerna tillämpar även Addnode Groups interna uppförandekod (Code of Conduct), som omfattar samtliga anställda inom koncernen.

Läs Code of Conduct (Addnode Group)

ways_curve_overview (1)

Sedan 2017 är vi en del av Addnode Group tillsammans med våra systerbolag Adtollo, Arkiva, Canella, Decerno, Decisive, Evitbe, Genus, Ida Infront, Intraphone, Jetas, Kompanion, Microdesk, Netpublicator, Railit, S-GROUP Solutions, Service Works Global, Sokigo, Stamford, Symetri, TECHNIA, Tribia och Voice Provider.

Läs mer om Addnode Group.